Stulecie Winnych, saga, której nie mogło zabraknąć na moim blogu.

Stulecie Winnych, saga, której nie mogło zabraknąć na moim blogu.

Witajcie!

Są takie książki, które zapadają głęboko w pamięć i serce.. Dla mnie, saga rodzinna „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej, należy właśnie do takich dzieł.. Czytałam ją dawno temu, i żałuję, że mam ją już za sobą;) Ale serial emitowany obecnie w telewizji, pozwala na nowo przeżywać emocje związane z losami bohaterów powieści.


„Stulecie Winnych” to klimatyczna i pełna emocji opowieść o rodzinie Winnych z Brwinowa. Ich losy splatają się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W każdym pokoleniu rodzą się bliźniaczki. Każde pokolenie owych bliźniaczek dorasta na tle historycznych wydarzeń dla Polski.

Dla mnie osią tych książek są dwie kobiety: Ania oraz Babcia Bronia. To one, według mnie, nadają ton tej historii. Są ogniwem, które łączy rodzinę.

Powieść jest nieprzewidywalna, wciąga od pierwszych stron i nie można się oderwać. Jest to pierwsza taka saga, którą miałam przyjemność czytać. Bohaterowie są charakterystyczni, a za razem tacy swojscy.. Niebanalna opowieść o sile rodziny, miłości i oddaniu..

Warto zaznaczyć, że obok fikcyjnych bohaterów, pojawiają się także znane nazwiska takie jak np Iwaszkiewiczowie czy Janusz Korczak.

Saga składa się z 3 tomów plus ostatni, 4, pod tytułem „Opowiadania”, każdy z nich pokrótce wam opiszę.


Tom 1. „Ci, którzy przeżyli”


W Brwinowie rodzą się bliźniaczki: Ania i Mania, których matka umiera przy porodzie. Rodzina musi zmierzyć się z tragedią, a niebawem wybucha I Wojna Światowa, która zada kolejne ciosy. Życie mimo wszystko płynie swoim torem, bliźniaczki dorastają, kończą szkoły, zakochują się…czy szczęśliwie? Tego musicie dowiedzieć się sami;) Pierwszy tom kończy się z dniem rozpoczęcia II Wojny Światowej…


Tom 2. „Ci, którzy walczyli”


Początek II Wojny Światowej, to w rodzinie Winnych także początek nowego życia, gdyż Mania rodzi bliźniaczki: Kasię i Basię. Ojciec dziewczynek znika w niewyjaśnionych okolicznościach.. Mania zostaje samotną matką.. Ania wyjeżdża z mężem do Warszawy, gdzie jest świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń… jedno, bardzo tragiczne, ma wpływ na dalsze Jej życie. Wraca do Brwinowa z Córką i kimś jeszcze;), zostawiając w Warszawie miłość swojego życia… II Wojna Światowa odcisnęła na rodzinie Winnych swoje piętno, tak jak na tysiącach innych rodzin w Polsce i na świecie… A życie w powojennej Polsce, wcale nie było łatwiejsze.


Tom 3. „Ci, którzy wierzyli”


Życie płynie dalej, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki, córki Basi: Julia i Ula. Będą one dorastać w niełatwych czasach kryzysu gospodarczego, stanu wojennego, a także upadku socjalizmu. Julia zaprzyjaźnia się z pewnym chłopcem, którego losy splatają się z mafią pruszkowską… Kolejne pokolenia, kolejne problemy, rozterki, smutki i radości.


„Opowiadania”


To ukłon autorki, Ałbeny Grabowskiej, w stronę fanów sagi… „Opowiadania” to taka wisienka na torcie i dopełnienie całości. To, co mogło dawać do myślenia, w poprzednich tomach, tutaj ma swoje wyjaśnienie. Co więcej, jedna z historii, wydarzyła się na prawdę.. Ostatnie opowiadanie wieńczy całą serię i aż łza w oku się kręci, że to już koniec…

Na bazie historii rodziny Winnych, powstał serial, o tym samym tytule co saga. Nie jest to ekranizacja powieści, o co początkowo miałam żal do producentów;) Jednak niesamowicie staranny i trafny dobór aktorów (Weronika Humaj w roli Ani oraz Kinga Preis w roli Babci Broni♥, ale nie tylko!), stroje z poszczególnych lat, scenografia, sceny w Skansenach, by oddać klimat dawnej wsi, muzyka… składają się na tak klimatyczny i emocjonujący serial, że ja nie potrafię powiedzieć złego słowa… Nawet czasami myślę, że może to i lepiej, że serial mija się z fabułą książki…dzięki temu mam element zaskoczenia, bo przecież historię Winnych już znam…;)

Nie potrafię być obiektywna jeśli chodzi o tą sagę i ten serial… Jestem oczarowana, musicie mi wybaczyć..♥

Może i was porwie, tak jak mnie? Spróbujcie;)

 

 

Share