Odkrywamy- Śląsk: Pałac Czeczów w Kozach.

Odkrywamy- Śląsk: Pałac Czeczów w Kozach.

Pałac Czeczów w Kozach

Pałac Czeczów nazwany od nazwiska ostatnich właścicieli majątku ziemskiego, znajduje się w Beskidzie Małym, we wsi Kozy, w powiecie bielskim. Stoi w centrum wsi, która pod względem liczby ludności,jest największą wsią w Polsce. Adres to ul.Kościelna 5, 43 -340 Kozy.

Jest to neoklasycystyczny budynek, który wraz z parkiem oraz towarzyszącymi zabudowaniami, pochodzi z XVIII wieku. Na terenie parku znajduje się lodownia oraz wybudowana w 1859 r. kaplica dworska. W bliskim sąsiedztwie Pałacu znajduje się budynek dawnej dworskiej Owczarni, pochodzący z drugiej połowy XVII w.

W pałacu mieści się obecnie Gminna Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią i Izbą Historyczną im. A. Zubera, a także: sala koncertowa, sala konferencyjna, galeria oraz pracownie tematyczne: teatralna, plastyczna i historyczna – dostępne szerokiemu gronu odbiorców.

Wspomniany Adolf  Zuber(1911-1971), znany tutejszy społecznik, był świadkiem historii dworu, od lat międzywojennych do lat 70-tych. Pracując jako księgowy w majątku Czeczów i ożeniwszy się w 1935 r. otrzymał pokój z kuchnią w zabudowaniach dworskich. Gdy Niemcy w 1939 roku wyrzucili rodzinę Czeczów, Zuber wraz innymi pracownikami pozostał na stanowisku. Był także tymczasowym administratorem majątku krótko po wojnie, a potem przez kilka lat pełnił obowiązki księgowego w umieszczonej w dworze Szkole Rolniczej i innych instytucjach. W latach 50-tych pan Zuber stał się pasjonatem lokalnej historii i zaczął gromadzić miejscowe pamiątki. Dokonał wówczas także fotograficznej dokumentacji tutejszego dworu.

Pełna historia Pałacu tutaj

Zapraszam na spacer z historią w tle..

Pałac otoczony jest pięknym, zadbanym parkiem m.in z fontanną oraz zabytkowymi okazami drzew.

Jednym z tych okazów jest ponad 200-letni Platan klonolistny.

Kaplica przy Pałacu.

 

Na terenie parku znajduje się  mały labirynt.

A w środku labiryntu.. kozy 😉

Zabytkowa Owczarnia Św. Floriana

Budynek gospodarczy z drugiej połowy XVII wieku. Wzniesiony na rzucie czworoboku o ściętych narożnikach, z obszernym dziedzińcem wewnętrznym. Uwagę zwraca późnobarokowe zwieńczenie bramy wjazdowej, z niszą mieszczącą figurkę Św. Floriana. Niestety nie można wejść do środka, obiekt stanowi własność prywatną i obecnie jest wystawiony na sprzedaż.

        

Polecam to miejsce każdemu pasjonatowi dworów i pałaców, a także entuzjastom ciszy i spokoju. Miejsce idealne na spacer i odpoczynek wśród zieleni.. z historycznym akcentem..

 

 

Pisząc ten tekst, korzystałam z wiedzy zawartej na następujących stronach:

https://www.kozy.pl/historia-palacu-w-kozach/site/43.html

https://www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/2810/477/dwor-w-kozach

https://zabytek.pl/pl/obiekty/kozy-stodola-pod-sw-florianem

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Czecz%C3%B3w_w_Kozach

 

 

Share