Odkrywamy- Śląsk: Pałac w Tworkowie.

Odkrywamy- Śląsk: Pałac w Tworkowie.

Pałac w Tworkowie, a ściślej ujmując- jego ruiny, znajduje się w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim.

Historia pałacu sięga XIV wieku , wówczas stała tutaj średniowieczna warownia w stylu gotyckim. W 1557 roku warownię nabył sędzia ziemski Kasper Wiskota von Wodnik, który poprzez rozbudowę, nadał jej formę pałacu. Jego ostatnimi mieszkańcami była rodzina hrabiego von Saurma-Jeltscha. Dokonała ona przebudowy pałacu na styl neorenesansowy, dodając między innymi okazałe arkady na dziedzińcu.

W styczniu 1931 roku w twierdzy wybuchł pożar, obejmując niemal cały obiekt wraz z wieżą. Od samego początku podejrzewano podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania, które ostatecznie otrzymano ale było zbyt małe, by pokryć koszty remontu. Pałacu już nigdy nie odbudowano, co gorsza w 1945 roku, podczas działań wojennych, pałac płonął drugi raz..

Początkowo planowano rozebrać pozostałości dawnej twierdzy, na szczęście tego nie zrobiono, a w 2004 roku właścicielem została gmina Krzyżanowice. Dzięki dotacji w ramach transgranicznego projektu z gminą Szylerzowice na rewitalizację wieży i ruin, pozostałości pałacu zostały zabezpieczone przed dalszym niszczeniem, a od 2020 roku udostępniono je dla zwiedzających. Można wejść na taras obserwacyjny, skąd rozpościerają się piękne widoki na okolice.

Pałac w Tworkowie,

ulica Parkowa 7, 47-451 Tworków

Wstęp darmowy

Czynne codziennie od 10:00 – 18:00

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *