Książki świąteczne dla dzieci, część II

Książki świąteczne dla dzieci, część II

Druga część świątecznych książek dla dzieci, już ostatnia. Może jakaś pozycja wpadnie wam w oko i zdecydujecie się kupić dla swoich dzieci:) Święta tuż, tuż..


Mikołaj bez brody


Autor: Agata Widzowska

Ilustracje: Agnieszka Matz

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Ilość stron: 32


Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałby Mikołaj bez brody?? Taka przygoda przydarzyła się Świętemu.. broda, którą zgolił będąc na wakacjach w ciepłych krajach, nie odrosła  i Mikołaj znalazł się w opałach;) Jak teraz wyruszyć z zaprzęgiem do Dzieci? Co Mikołaj wymyślił i czy broda odrosła? Tego dowiecie się wraz z dziećmi, czytając tą wesołą, napisaną rymem książkę. Nam bardzo przypadła do gustu.


Dzielny Reniferek


Autor: Urszula Kozłowska

Ilustracje: Arleta Strzeszewska

Wydawnictwo: Wilga

Ilość stron: 10


Mała książeczka z serii „Wykrojnik” od Wydawnictwa Wilga,  z kartonowymi stronami. Idealna dla małych dzieci, napisana wierszem historia Rudolfa czerwononosego. Rudolf martwi się, że jest inny, że nie ma przyjaciół przez swój czerwony nos. Pewnego dnia przekonuje się, że nie jest inny lecz wyjątkowy. I dzięki niemu wszystkie dzieci na świecie otrzymają prezenty:) Mój Syn bardzo lubi tę serię książeczek i często do nich wraca:)


Lis i skrzat


Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Eva Eriksson

Wydawnictwo: Zakamarki

Ilość stron: 28


Nasza Córcia uwielbia zwierzęta leśne, a w szczególności liski;) Natomiast Skrzat przynosi naszym dzieciom kalendarz adwentowy, więc to pozycja obowiązkowa w świątecznej biblioteczce♥

Historia opowiada o głodnym lisie, który zakrada się do kurnika i próbuje ukraść kurę,  zostaje jednak przyłapany przez Skrzata- nocnego stróża zagrody. Stary Skrzat postanawia pomóc wygłodniałemu lisowi..

Tekst nie jest długi, napisany w stylu Astrid, jednak na szczególną uwagę zasługują ilustracje.. cudowne, magiczne wręcz, z nutką tajemniczości..

To już druga część przygód Skrzata – opiekuna zagrody. O pierwszej pisałam dwa lata temu, tutaj.

Na stronie wydawnictwa Zakamarki wyczytałam, że „Tekst Astrid Lindgren jest parafrazą popularnego niegdyś w Szwecji wiersza Karla-Erika Forsslunda z 1900 roku, który doczekał się wielu wydań w zbiorach i antologiach, a także jako książka obrazkowa z ilustracjami Haralda Wiberga. Niemiecki wydawca zamówił u Lindgren krótszą, prozatorską wersję wiersza, którą opublikował z ilustracjami Wiberga w 1965 roku. W Szwecji wydano tekst Lindgren dopiero pół wieku później z ilustracjami Evy Eriksson.” 


Boże Narodzenie z ciotką Józefiną


Autor: Michael Engler

Ilustracje: Martina Matos

Wydawnictwo: Esteri

Ilość stron: 32


Skromna rodzina Myszowskich dostaje list z wiadomością, że na Święta przyjedzie, dawno niewidziana, ciotka Józefina, wielka gwiazda z Ameryki, którą wszyscy znają. Myszowscy martwią się , że nie sprostają wymaganiom ciotki, dzieci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i starają się, za własne oszczędności, kupić skromne ozdoby. Sprzedawcy nieprzychylnie patrzą na biedne dzieci, jednak gdy dowiadują się dla kogo to wszystko, zmieniają podejście.. Wszystko zostaje przygotowane, ale czy ciotka się pojawi? I co na to sąsiedzi? Cała historia kończy się pozytywnie. Zwraca także uwagę na to, że można żyć skromnie, ale nie ogranicza to naszej kreatywności w rozwiązywaniu problemów, zawsze warto próbować;)

Na szczególną uwagę zasługuje szata graficzna- ilustracje cudownie oddają klimat początku XX wieku: kolorystyka, retro sprzęty, ubiory..

Prawdziwa uczta dla oczu♥


Wieczór gwiazdkowy na placu budowy


Autor: Sherri Duskey Rinker

Ilustracje: AG Ford

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ilość stron: 32


Kolejna książka z pięknymi, klimatycznymi ilustracjami, która skradnie serce niejednego małego chłopczyka, ale nie tylko:)

Maszyny budowlane budują coś wielkiego, coś co musi zostać ukończone nim rozbłyśnie pierwsza Gwiazdka. Po ukończonej misji pojazdy udają się na zasłużony odpoczynek, a tam znajdują prezenty! Ciekawi was co dostała każda z poszczególnych maszyn i co takiego musiały wybudować? Zajrzyjcie do tej książki:) Na pewno wprowadzi was w świąteczny klimat:)


Spełnione życzenie świąteczne


Autor: Agnieszka Gadzińska

Ilustracje: Agnieszka Filipowska

Wydawnictwo: Skrzat

Ilość stron: 16


16 stronicowa książka z wydawnictwa „Skrzat”, jednak zawiera dużo treści.

Historia opowiada o dziewczynce, która  z niezadowolenia, że będzie musiała spędzić Święta ze swoim idealnym kuzynem, zamarzyła, by cofnąć się w czasie.. i to marzenie jej się spełniło.. Cofnęła się do roku 1986.. Jak wtedy wyglądały Święta? Czy przychodził Mikołaj? A jeśli tak, to jak wyglądał? Co wówczas było najważniejsze?

Ja w grudniu ’86  miałam dopiero pół roku;), jednak dorastałam jeszcze w latach, gdy Święta nie były tak skomercjalizowane jak teraz..

Książka ta, to sentymentalny powrót do naszego dzieciństwa,  może stać się także początkiem ciekawej rozmowy z dziećmi, o tym jak kiedyś było..

Oczywiście ilustracje dodają klimatu całej historii:)

Share

2 thoughts on “Książki świąteczne dla dzieci, część II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *