Odkrywamy- Małopolska: Dwór Tetmajerów w Łopusznej.

Odkrywamy- Małopolska: Dwór Tetmajerów w Łopusznej.

Dwór w Łopusznej wybudował, w ok. 1790 r. Romuald Lisicki, konfederat barski.

Od 1824 r. właścicielem dworu i całej wsi, był Leon Przerwa-Tetmajer, który ożenił się z Ludwiką, córką Romualda Lisickiego. Po śmierci Leona (1881) i Ludwiki (1889) Łopuszną odziedziczyła ich córka Kamila. Poślubiła ona Kazimierza Lgockiego. Lgoccy w 1892 r. wyremontowali dwór, zmieniając jego wygląd. Drewniane ściany zostały otynkowane i pobielone. Wprowadzono drewniane, okrągłe słupy-kolumny, które miały odciążyć ściany, przejmując ciężar wysokiego, łamanego dachu.

Łopuszną dziedziczyli kolejno synowie Kamili i Kazimierza, Aleksander i Stanisław. W okresie międzywojennym majątek pozostawał w rodzinie Lgockich. W gospodarstwie wprowadzono wówczas nowoczesne maszyny rolnicze oraz wybudowano największą na Podtatrzu owczarnię. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa. Dwór i zabudowania, niewłaściwie użytkowane i nieremontowane, stopniowo niszczały. W maju 1978 r. zespół dworski przejęło Muzeum Tatrzańskie. Rozpoczęto wówczas systematyczne prace restauracyjne całego założenia, które wymagały ogromnych nakładów finansowych.

W tej dobudówce znajdowała się kuchnia.

Dwór to budynek parterowy, wzniesiony z drewna, w konstrukcji zrębowej. Pokrywa go gontowy dach łamany. Przez drewniany ganek, z falistym szczytem, prowadzi wejście do symetrycznie rozplanowanego wnętrza. Jest tu  utworzona ekspozycja ukazująca wygląd XIX-wiecznej siedziby średniozamożnej szlachty – zwiedzać można już urządzoną dworską kuchnię. Można także obejrzeć wystawę poświęconą wsi Łopuszna, historii dworu, jego mieszkańcom oraz gościom. Obok dworu stoi mały zabytkowy budynek mieszkalny zwany „gackiem (mieszkał w nim poeta romantyczny „szkoły ukraińskiej”, Bohdan Zaleski, pseudonim „Gacek”)

Wnętrza dworu.

Kuchnia.

W najbliższym  otoczeniu budynku dworskiego rozlokowane są budynki gospodarcze: spichlerz, stajnia z wozownią i obory.

Piwnice

Poza ogrodzeniem zabudowań dworskich, przy drodze do Łopusznej, stoi drewniana chałupa, przeniesiona tutaj z wnętrza wsi. W roku 1980 Muzeum Tatrzańskie zakupiło zabytkowy dom, rozebrany przez właścicieli. Oznaczony numerem 105 budynek należał do rodu Klamerusów. Opis i zdjęcia chaty tutaj.

Informacje:

• Adres: Łopuszna, ul. Gorczańska 2, 34-432

• Dwór jest  filią Muzeum Tatrzańskiego

• dostępny dla zwiedzających od środy do niedzieli od godz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem)

• Cennik:
bilet normalny 6,00 zł
bilet ulgowy 4,50 zł

Wstęp wolny w każdą środę.

• tel. 18-26-539-19

gkamon@muzeumtatrzanskie.pl

         Magiczne miejsce, które chciałabym odwiedzić jeszcze latem, gdy, tak jak mówiła Pani która nas oprowadzała, wszystko kwitnie i ogród robi wrażenie. Choć jesienią, z tym czerwonym winobluszczem, także wygląda pięknie. Polecam, każdemu kto lubi spacery z historią.

Pozdrawiam, Mariola.

 

 

 

 

Źródła:

http://archiwalna.muzeumtatrzanskie.pl/?strona,menu,pol,glowna,1393,0,1394,ant.html

http://osadalopuszna.pl/2017/12/17/dwor-tetmajerow/

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *