Odkrywamy- Małopolska: Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem.

Odkrywamy- Małopolska: Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem.

Chciałabym polecić Wam dzisiaj, ciekawe miejsce na mapie Zakopanego- Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.  Jest to nowoczesny obiekt, w którym zorganizowane są wystawy multimedialne i nie tylko, prowadzone są także różnego rodzaju zajęcia dydaktyczne. Na miejscu można zakupić pamiątki związane z górami i TPN, oraz książki.

Adres:

• Ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane.

• wstęp bezpłatny, ale należy zarezerwować godzinę.


Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny. My nie skorzystaliśmy z wszystkich atrakcji, ze względu na covid, ale zapewne kiedyś tam wrócimy.

Pierwszym punktem spaceru jest ogromna makieta Tatr, której prezentację prowadzi lektor.

Następnie przechodzimy do kolejnej sali, gdzie wyświetlany jest film o przyrodzie Tatr.

Po jego projekcji, udajemy się do sali, w której widzimy bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las. Głos lektora informuje nas między innymi, o tym, jaki jest wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy.

Kolejnym etapem jest sztuczna jaskinia. Wygląda jak prawdziwa, jest w niej chłodno i sączy się woda. Można w niej posłuchać o tym co dzieje się w tatrzańskich podziemiach.

W następnej sali mamy kolejną dioramę ze zwierzętami za szybą. Tutaj dowiadujemy się o mieszkańcach lasu oraz tatrzańskim ekosystemie.

Następnie przechodzimy do sali gdzie na ekranach po dwóch stronach, widzimy filmy puszczane naprzemiennie, przedstawiające widok z perspektywy człowieka oraz zwierząt. Widzieliśmy m.in. reakcję ludzi na widok niedźwiedzia, oraz reakcję niedźwiedzia na widok człowieka.. 😉 Filmy te obrazowały jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas, gdy na przykład schodzimy ze szlaku, lub na zwierzęta, gdy zostawiamy śmieci..

Dla nas był to koniec wycieczki, spowodowany ograniczeniami przez covid, ale kolejną salą byłaby sala kinowa 4D. W ośrodku znajduje się także tzw sala odkryć.

Podsumowanie:

Największe wrażenie na naszych dzieciach zrobiła sztuczna jaskinia, Franek(22m-ce) przywitał ją okrzykiem łał! 😉 Bardzo interesujące były także okazałe dioramy, oraz filmy przedstawiające perspektywę człowieka oraz zwierząt. Polecam to miejsce, najlepiej przed pierwszą wyprawą z dzieckiem, na tatrzańskie szlaki. Jest to także fajna perspektywa spędzenia czasu, gdy pada deszcz, a o ten w górach nie trudno 😉

Po wyjściu z Centrum, polecam spacer po parku wokół budynku. Znajdują się tam tablice informacyjne, oraz rzeźby dzikich zwierząt.    

 

źródło : https://tpn.pl/poznaj/wystawy-1/poznaj/wystawy-14/edukacja-w-nowoczesnym-wydaniu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *